ІНКЛЮЗІЯ ЧЕРЕЗ МУЗЕЙ
(На світлині директор музею з працівниками музею обговорюють наступний етап реалізації проєкту)
І знову інновація в Кременецькому краєзнавчому музеї! Цією новиною ділиться директор музею Андрій Левчук.
У партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», Національним музеєм мистецтв ім. Ханенків та Державним історико-культурним заповідником м.Дубна Кременецький музей виконує проєкт за підтримки Українського культурного фонду з назвою «Доступність музеїв для відвідувачів з інтелектуальними порушеннями».
Проєкт стартував у червні 2020 року, проте підготовка тривала задовго до його появи. Ще минулого літа Кременецький музей приймав учасників семінару «Соціальна реабілітація в музейному просторі» з усієї України і тим самим розпочав кампанію із залучення людей з інвалідністю до своєї аудиторії та створення інклюзивного довкілля.
«Українські музеї усе частіше набувають терапевтичного значення для особистості, стають місцем, де людина шукає соціальної підтримки», – каже директор музею, Левчук Андрій. – «Музеї прагнуть розширити свою аудиторію, стають інклюзивними і відкритими для всіх. Для цього вони повинні забезпечити людям з інвалідністю доступ до творів культури, культурних заходів чи послуг в доступних форматах. Для людей з інтелектуальними порушеннями доступний формат - це інформація, викладена зрозумілою для них мовою (європейський термін - easytoread). Як виконавці проєкту ми домовилися використовувати термін «легка мова»».
«Для нашого музею дуже складно забезпечити архітектурну доступність, оскільки експозиції в залах перебувають на декількох рівнях та поверхах будівлі», - продовжує Андрій Левчук. – «Значних затрат вимагає і підготовка музею до прийому людей з вадами зору та слуху. Тому, звичайно, наш музей був одним з ініціаторів підготовки цього проекту ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень»
На базі трьох зазначених музеїв, які, наголошую, вже мають досвід роботи з людьми з інтелектуальними порушеннями, будуть відпрацьовані методичні рекомендації щодо організації доступності українських музеїв для людей з інтелектуальними порушеннями.
Молоді люди з інвалідністю будуть залучені до підготовки усіх продуктів проєкту. Зокрема, на базі нашого музею будуть проведені заняття легкою мовою «Готуємося до музейної екскурсії» для користувачів Кременецького товариства батьків дітей з інвалідністю та їх друзів «Зоря надії».
Проєкт не лише про доступність інформації - він про необхідність для українських музеїв бути різноманітними, усвідомлювати, на які кластери можуть бути поділені потенційні відвідувачі, готуватися індивідуально до прийому кожної із можливих аудиторій, розширювати спектр форм роботи з потенційними відвідувачами, та і взагалі, про життєздатність музеїв у сучасному світі, адже розмаїття форм і технологій є запорукою такої життєздатності. Планується також, що за час реалізації проєкту більше ніж 25 музеїв з різних регіонів України зможуть оволодіти сучасними формами роботи з потенційними відвідувачами, посилити свою життєздатність і стати відкритими для людей з інтелектуальними порушеннями та їхніх родин. Ми будемо прикладом. Загалом проект дуже цікавий, і ми проінформуємо наших відвідувачів з його результатами. Слідкуйте також за нашими публікаціями у фейсбуці на сторінці нашого музею.»
Кременецький краєзнавчий музей.