Кременецька міська громада
Тернопільська область, Кременецький район

День пам’яті захисників Донецького аеропорту

Дата: 21.01.2019 09:27
Кількість переглядів: 382

Фото без опису

Цими днями Україна відзначає День пам’яті захисників Донецького аеропорту (ДАП), оборона якого тривала 242 дні. Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько – «кіборги». Тільки за офіційними даними, за час оборони аеропорту загинуло більше 200 українських бійців, ще півтисячі отримали поранення.

Бої за встановлення контролю над аеродромом Донецького міжнародного аеропорту, який має стратегічне значення, тривали між незаконними збройними формуваннями та військовослужбовцями Збройних сил України і добровольцями з 26 травня 2014 року до 21 січня 2015 року. Спроби встановлення контролю над Донецьким аеропортом сепаратисти разом з російськими військовослужбовцями почали здійснювати 17 квітня 2014 року. Цього дня до летовища прибули від 70 до 200 бойовиків нещодавно проголошеної так званої «ДНР».
Українські військовики утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом українських сил було селище Піски, через яке захисникам аеропорту поставляли провізію, боєприпаси та здійснювалася ротація бійців. В цьому ж селищі була розгорнута артилерія вогневої підтримки. Проросійські сили здійснювали систематичні штурми терміналів. Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту. Так, у грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У новому терміналі бої точилися за різні поверхи. На фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися окупантами.

20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, внаслідок чого загинуло багато українських військовослужбовців.  За час боїв українська армія вибудувала оборону, створивши лінію укріплень навколо злітної смуги по периметру навколишніх сіл – у Пісках, Водяному, Опитному, біля вентиляційного стволу шахти Бутівки, куди і відійшло бійці з ДАПу. 18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, бо об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони. 22 січня вцілілі захисники вийшли з терміналу, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапило до полону.

Серед загиблих в останні дні оборони ДАПу був і кременчанин В’ячеслав Мельник. Загинув 20 січня 2015 р., обороняючи новий термінал аеропорту Донецька (ДАП). З важким пораненням руки, його вивозили санітарною машиною разом з іншими пораненими. Автомобіль потрапив під обстріл з «Градів» на виїзді з аеропорту. З тієї групи вижив лише один боєць. В’ячеслав Мельник – український військовий, навідник зенітно-артилерійського підрозділу 3-го батальйону 80-ї окремої аеромобільної бригади.
Указом Президента України № 282/2015 від 23 травня 2015 року, «за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі», нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
Також нагороджений (посмертно) нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту», медаллю «122 окремий аеромобільний батальйон 81 бригада», медаллю «За жертовність і любов до України», медаллю «За службу Україні». Включений до списку «Народний Герой України».

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь