Кременецька міська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Служба у справах дітей: здійснення соціально-правового захисту дітей, які перебувають під опікою і піклуванням

Дата: 20.02.2018 16:42
Кількість переглядів: 455

Фото без опису

Опіка та піклування над дітьми

          Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей.
          Встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, і є однією з сімейних форм влаштування таких дітей (поряд з усиновленням, влаштуванням у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу).
          Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
          Надається  це право рішеннями органу опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених частинами 3,4 статті 60 Цивільного кодексу України.
          Опіка, піклування над дітьми встановлюється до повноліття дитини (якщо батьки померли, покинули дитину, не можуть піклуватись про дитину за станом здоров’я тощо) або на визначений термін (батьки відбувають покарання за скоєння злочину, перебувають під слідством тощо).
          Порядок організації опіки і піклування в Україні визначається: Конституцією України (ст.51, 52); сімейним Кодексом (ст.243 – ст.251); цивільним кодексом (ст.55 – ст.79), законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціально захисту дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування»,  постанови Кабміну від 24.09.2008 року №866 «Про питання діяльності органів опіки і піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», а також низкою  інших законодавчих актів.  

Хто може бути опікуном, піклувальником дитини

           Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
           Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
           При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
           Якщо на опікунство претендує декілька осіб, то перевага надається: родичам дитини (незалежно від місця проживання); сім’ї, в якій дитина проживала на момент виникнення питання про встановлення опіки (піклування);
            Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.
            У разі призначення опікуна, піклувальника враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Бесіда з дитиною проводиться працівником служби у справах дітей з урахуванням її віку, обставин, за яких вона втратила батьківське піклування, не принижуючи гідність дитини та осіб, які виявили бажання взяти її під опіку, піклування.

Встановлення опіки, піклування

              З питань встановлення опіки та піклування потрібно звертатись до органу опіки та піклування за місцем проживання дитини або особи, яка виявила бажання стати опікуном, піклувальником.
              Рішення про встановлення опіки, піклування приймається у місячний строк після подання заяви і документів до служби у справах дітей.

Згідно п.39 постанови КМУ від 24 вересня 2008 року № 866 особи, в сім’ї  яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов’язані пройти курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
               Родичі, в яких проживає дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, що мають намір взяти її під опіку, піклування, курс навчання можуть не проходити.
               Рішення про встановлення опіки, піклування приймається у місячний строк після подання заяви і необхідних документів.
               У разі встановлення опіки, піклування над дитиною, яка перебуває у закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служба у справах дітей разом з адміністрацією закладу забезпечує передачу дитини на виховання опікуну, піклувальнику і відрахування її із закладу протягом 15 днів після прийняття рішення про встановлення опіки, піклування.

Документи необхідні для встановлення опіки та піклування  

                Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання: 1. Заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями); 2. Довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку; 3. Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням; 4. Копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі); 5. Довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;   6. Копію паспорта;                7. Висновок про стан здоров’я заявника, складений за відповідною формою; 8. Довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками; 9. Довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника; 10. Письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
                 Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить дванадцять місяців з дати видачі.

Обов’язки опікуна, піклувальника

                 Опікун, піклувальник зобов’язується:  виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, психічний стан, фізичний і духовний розвиток, готувати до самостійного життя, забезпечувати її догляд і лікування;  створювати належні побутові умови та умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти;  вживати заходів до захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Права опікуна, піклувальника

                 Опікун, піклувальник має право; самостійно визначати способи виховання з урахуванням думки дитини і рекомендацій органу опіки та піклування, вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; давати згоду на усиновлення підопічного; самостійно здійснювати витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок призначеної державної допомоги, пенсії, аліментів, доходів від майна підопічного; представляти інтереси підопічного в установах, організаціях, закладах; опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування суперечить інтересам дитини.

Соціальний супровід дітей, які перебувають під опікою, піклуванням

               Соціальний супровід дітей, які перебувають під опікою, піклуванням здійснюється центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання дитини з опікуном.

                                                  Припинення опіки, піклування
              Опіка, піклування припиняється в разі: передачі дитини батькам (усиновлювачам); досягнення дитиною повноліття, реєстрації шлюбу, надання повної цивільної дієздатності; смерті опікуна, піклувальника або підопічного; зміни форми влаштування дитини.

Звільнення опікунів (піклувальників) від обов’язків

               Орган опіки і піклуваня, який встановив опіку, піклування, за заявою особи може звільнити її від здійснення повноважень опікуна, піклувальника.
               Особа може бути звільнена від обов’язків опікуна або піклувальника дитини у випадку, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.
               За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов’язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь