Кременецька міська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Кобзар і наш край

Дата: 19.10.2020 08:17
Кількість переглядів: 1297

Фото без опису

Кобзар і наш край

  Жовтень – місяць, в якому Кременеччина завжди згадує Кобзаря. 1846 року в цій порі  Т. Г. Шевченко мандрував дорогами Подільської і Волинської губерній, записував пісні, малював, спілкувався з людьми. І хоч його перебування на нашій землі було коротким, однак подорож вразила його артистичну натуру, лишила слід. В тяжкі хвилини заслання поставали в уяві поета, як милий спомин, золотоверхий Почаїв, «село над Іквою», «королева Бона», «споруджені в той час палати або кляштор для Кременецького ліцею»…

Навесні 1845-го року Т. Г. Шевченко закінчивши Академію мистецтв у Петербурзі, отримав звання «Некласового художника», три срібні медалі та прибув до Києва. Тут із серпня 1845-го року розпочав співпрацювати із щойно створеною Археологічною комісією. Метою її діяльності було вивчення пам’яток слов’янської старовини.

21 вересня 1846 року Київський, Подільський, Волинський генерал – губернатор Дмитро Гаврилович Бібіков підписав розпорядження де Шевченку було доручено відправитися в різні міста цих губерній і записати там народні пісні, перекази, легенди, виявити в цих губерніях пам’ятки історії і культури та замалювати найбільш відомі з них.

Окремим підпунктом розпорядження було: «…відправитися в Почаївську Лавру і там змалювати загальний зовнішній вигляд Лаври, внутрішній вигляд та вигляд на околиці з тераси.»

На відрядження Шевченкові виділили значну суму – 150 карбованців сріблом, а також видали витратний зошит.

Крім цього в «Открытом предписании» Д. Г .Бібіков наказував місцевим властям всіляко допомагати молодому  співробітнику Археологічної комісії. Такі ж листи були написані  Подільському архієпископу Арсенію і Волинському – Нікону.

Звичайно, основним приводом для поїздки Т. Шевченка було завдання Археологічної комісії. Але західноукраїнські  землі вабили його й з інших причин. Відомо, що поет знав про діяльність гуртка прогресивної  української молоді у Львові «Руська Трійця» на чолі з Маркіяном Шашкевичем, читав альманах «Русалка Дністрова», який підготували і видали гуртківці.

Маршрут його подорожі, яка розпочалася 25 вересня 1846 року, пройшов  з Києва на Васильків – Білу Церкву – Брацлав – Могилів-Подільський, Кам’янець-Подільський.

  Із Кам’янця-Подільського Т. Г. Шевченко продовжив свій шлях до Вишнівця. Містечко, без сумніву , привабило кобзаря своєю багатою історією, щедрою на події та імена відомих людей. Тут поет познайомився з панським конюхом Федором Кружилкою. Вісімдесятилітній чоловік 25 травня 1905 року розповів про зустріч із Кобзарем В. М. Щурату – фольклористові, академіку, літературознавцю та поету.

Тараса Григоровича зацікавив палацовий комплекс архітектурою класичного стилю. У палаці було зібрано велику бібліотеку, в тому числі чимало стародруків, рідкісних видань, рукописів, листів магнатів і королів, хроніку роду Вишнівецьких.

У картинній галереї були зібрані полотна Рембрендта, Гольбейна, Каналетто та ін. великих художників. Все це дуже зацікавило Т. Г. Шевченка.

З Вишнівця Кобзар продовжив свій шлях до Почаєва, куди прибув у другій половині жовтня.

Тогочасний Почаїв був невеликим містечком, котре, по суті, не могло похвалитися нічим , окрім Лаври.

Протягом двох тижнів перебування Тараса Григоровича в Почаєві він поселяється в будинку архірея де селили найбільш поважних гостей, а завдяки рекомендаційним листам генерал – губернатора Д. Г. Бібікова, Шевченко таким і являвся.

У 1964 р. на цьому будинку було встановлено меморіальну дошку. Довший час цей будинок відводився під міську поліклініку і тільки після 1998р. повернуто Лаврі, та реставрований нею.

У Почаєві згідно з завданням археографічної комісії Т. Шевченко намалював чотири акварелі:

- «Почаївська Лавра з Півдня»

- «Почаївська Лавра з Заходу»

- «Собор Почаївської Лаври(внутрішній вигляд)»

- «Вид на околиці з тераси Почаївської Лаври»

А також виконав два ескізи та начерк олівцем.

Оригінали цих картин знаходяться в Київському державному музеї Т. Г. Шевченка.

На всіх акварелях позначився загальний принцип Шевченка – художника: обов’язкова присутність людських постатей – чи це пейзаж, чи малюнок пам’яток архітектури.

 

У Почаєві кобзар записав також народні пісні «Гиля, гиля селезень», «Ой пила, вихилила», «Ой у саду, саду…», з точним визначенням дати запису: « у Почаєві, 20 жовтня 1846 р.».

В багатьох своїх творах написаних уже пізніше поет згадує Почаїв.

У поемі «Петрусь»

- У Київ їздила, молилась…

Аж у Почаєві була…

У повісті «Близнецы» написаній в 1856 році згадується про Кароля Ліпінського…

З Почаєва Шевченко вирушає у Кременець. Поет багато знав про місто, його історію, визначних людей від колишнього викладача хімії з ліцею, а згодом професора Київського університету ім. Святого Володимира – Степана Зеновича, з яким був близько знайомий. В повісті «Варнак» написаній в 1854 році читаємо:

- «Повертаючись з Почаєва, я завітав до Кременця подивитися на Королеву Бону (Замкову гору) і на споруджені в той час палати для Кременецького Ліцею».

Згадує у своїх творах Т. Г. Шевченко про засновника ліцею Тадеуша Чацького, історика Йоахіма Лелевеля, знав і про Юліуша Словацького , який на той час був уже відомим поетом, про Тимка Падуру – випускника ліцею.

Про Йоахіма Лелевеля, згадує у повісті «Художник» 1856 р.,про Тимка Падуру   -  в повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали» (1858 р).

У поемі «Варнак» Тарас Григорович згадує про річку Ікву, яка тече поблизу Почаєва і Кременця:

                - Багато дечого не стало;-

                  Сказав старий – води чимало

                  Із Ікви в море утекло…

                                                     Варнак, 1848р.

З тієї пори, справді, «води чимало з Ікви в море утекло», а пам'ять людська все береже той далекий осінній візит геніального поета, дорожить цією подією.

 

У 1989 році восени на подвір’ї педагогічного інституту, який носить ім’я Т. Г. Шевченка було встановлено погруддя Кобзаря, а у 1995 році у центрі Кременця та на центральній площі Почаєва встановлено пам’ятники Т. Г. Шевченку.

У Кременці і Почаєві встановлено меморіальні таблиці про перебування Кобзаря в нашому краї, центральні вулиці цих міст носять його ім’я.

 Все це говорить про шану і любов жителів району до геніального поета.

Будеш батьку панувати .

Поки живуть люди

Поки сонце з неба сяє,

Тебе не забудуть!

  

 

Науковий співробітник музею        

Тетяна Тернова

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь