5 червня - Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Дата: 05.06.2023 14:59

«Се один  з найкращих кутків волинських…»

Олена Пчілка

Кременеччина – надзвичайно цікавий куточок України, неповторний за своєю красою. Смарагдовий вінок флори України налічує майже 4500 видів вищих рослин і з них 1083 види знаходиться на Кременеччині. Флористичною своєрідністю наших гір є наявність 16 ендемічних та ряду реліктових рослин.

Рослини, які мають незначну площу поширення в межах якогось пункту чи географічної області називаються ендеміками. Шавлія кременецька є прикладом дуже вузького ендеміка, який ніде на нашій планеті не зустрічається, лише на Кременецьких горах. Мінуарція побільшена також має дуже вузький ареал поширення і відома тільки з околиць Кременця. Дуже цікавим прикладом ендемізму є такі рослини : береза Клокова, незабудка Людмили, цибуля волинська, гвоздика несправжньопізня та ін.

Флора Кременецьких гір є похідною глибоко реліктової, дуже давньої флори. Такі рослини, які широко були розповсюджені в попередні епохи, а потім, внаслідок зміни клімату їх ареал різко зменшився, називаються реліктовими рослинами. До реліктових рослин Кременецьких гір відносяться молочай волинський, кадило сарматське, живокіст Бессера та ін.

На Кременеччині є велика кількість лікарських рослин : горицвіт весняний, конвалія, полин гіркий, деревій, підбіл звичайний, кульбаба лікарська, хвощ польовий, звіробій звичайний та багато інших.

Увагу відвідувачів залу Природи Кременецького краєзнавчого музею привертають гербарії реліктових, ендемічних, лікарських рослин. Своєрідність природи здавна привертала увагу багатьох вчених, інформація про яких розміщена на стендах експозиції. Запрошуємо всіх небайдужих, всіх тих, хто любить свій край. Адже любити – це означає знати, вивчати, охороняти, щоб залишити нащадкам такий же мальовничий і неповторний наш край.

(На фото запашне різнотрав’я гори Воловиця)

Старший науковий співробітник

Кременецького краєзнавчого музею