День Соборності

Дата: 23.01.2024 14:46

Немо до матері дитина,

До тебе, рідна, я горнусь.

Моя навіки ти, Україно,

За тебе Богові молюсь.

Постань, мов Фенікс, із руїни,

Хай чує світ твою ходу.

Молюсь за вільну Україну,

І древню, й вічно молоду.

Проснись. Хай рідна пісня лине,

Змітаючи біду з доріг.

Молімо ж Бога, щоб Вкраїну

Навік соборною зберіг.

Вперед! Хай сонячная днина

Розквітне радістю труда.

Молюсь за тебе, Україно,

Моя Вітчизно молода.

Володимир Шовкун

Щороку 22 січня українці всього світу відзначають День Соборності України, вшановуючи світлу пам’ять про українських патріотів, що протягом віків боролися за свободу та соборність Української держави.

У січні 1918 року була проголошена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до Австро-Угорської імперії, була заснована Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні 1918 року лідери обох держав в українському місті Фастові підписали акт об’єднання українських земель.

Це стало епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одній державі.

22 січня 1919 року цей договір, що увійшов у історію як «Акт злуки», був обнародуваний у Києві на Софійській площі.

Це державне свято символізує єдність всіх українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти цілісність та незалежність, акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.

Сьогодні відзначають 105-ту річницю проголошення Акту Злуки, що увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України.

“Сучасні події нинішньої російської агресії лише підсилюють значимість того Актазлуки УНР і ЗУНР, який відбувся … на площі біля стародавньої Софії Київської. Бо знову Україну хочуть “пошматувати” та розділити, силою забравши її землі, встановивши штучні кордони й сірі зони, посваривши наш народ, пропагандою ввівши в оману. Тому для нас свято Соборності є дуже важливим, бо воно нагадує про найголовніший урок нашої спільної історії: в єдності – сила, в розділенні – поразка”.

Епіфаній, Предстоятель Православної церкви України,

митрополит Київський і всієї України, 2022 рік

Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців.

Наукові співробітники музею

Тетяна Тернова