ВАТ «Тернопільобленерго» інформує

Дата: 01.02.2024 16:37

Постановою Кабінету Міністрів України № 1455 від 27.12.2022 року затверджені Правила охорони електричних мереж (далі - Правила), з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму, які використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж.

Пункт 3 Правил зазначає, що їх дія поширюється на юридичних та фізичних осіб/фізичних осіб - підприємців, у власності яких перебувають об'єкти передачі електричної енергії і/або які здійснюють їх експлуатацію (далі - власники електричних мереж), а також яким надано у власність або користування земельні ділянки, на яких розміщуються об'єкти передачі електричної енергії.

Пунк 6 Правил гласить, шо для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи, а саме встановлюються охоронні зони (уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі: 2 метри - до лінії напругою 1 кВ; 10 метрів - до лінії напругою 3-20 кВ;

Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» - охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев: які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.

Згідно з п.п. 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 року - відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

- на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів;

- на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства;

- на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво. - забудовники чи власники цих територій;

- на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування;

- на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Зважаючи на вище викладені норми чинного законодавства, кожен власник/ користувач/балансоутримувач земельної ділянки із зеленими насадженнями зобов'язаний їх утримувати у стані відповідно до вимог Правил охорони електричних мереж. Шумський РЕМ зі своєї сторони, при умові завчасного (не менше 10 календарних днів) попередження про дату проведення робіт, може відключити лінію електропередач з метою забезпечення безпеки при порізці зелених насаджень.

Пункт 32 Правил гласить, що місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, серед іншого зобов'язані сприяти власникам електричних мереж у роботі із збереження електричних мереж, запобігання аваріям і ліквідації їх наслідків у діючих електромережах, а також у забезпеченні виконання вимог цих Правил юридичними та фізичними особами/фізичними особами - підприємцями.

Тому, зважаючи на вище викладене, та беручи до уваги лист Тернопільської обласної військової адміністрації № 03-742/27 від 26.01.2023 р., щодо сприяння у виконанні робіт, прощу Вас:

1.         провести роботи по порізці зелених насаджень, які проростають в охоронних зонах повітряних ліній електропередач, або її порушують в наслідок природнього росту на земельних ділянках комунальної власності та безхазяйних територіях в межах Кременецької територіальної громади;

2.         довести даний лист до відома керівників підприємств, установ та організацій які проводять свою господарську діяльність на території Кременецької громади та зобов язати їх провести на своїх територіях порізку дерев чи їх гілля, які порушують охоронну зону ЛЕП;

3.         довести даний лист до відома старост населених пунктів, які входять у склад Кременецької громади та зобовязати їх провести серед населення, ввірених їм населених пунктів, роз'яснювальну роботу про те, що кожен власник присадибної ділянки зобов язаний утримувати зелені насадження на ній у стані відповідному Правилам охорони електричних мереж, а саме біля лінії електропередач напругою 0,4 кВ на відстані 2 м., а біля лінії напругою 10 кВ на відстані 10 м.:

- не повинні проростати зелені насадження та нависати гілля дерев, від крайнього    провода по обидві сторони лінії за умови його невідхильного положення окремі дерева   або групи дерев, які ростуть на краю просіки або поза просікою, підлягають видаленню,    якщо їх висота перевищує відстань по горизонталі від гілок дерев до крайніх проводів      повітряної лінії електропередачі;

- не можна виконувати будівельні роботи та зводити об'єкти будівництва будь-якого             призначення.

У випадку не дотримання жителями населених пунктів громади, керівниками підприємств установ та організацій Правил охорони електричних мереж. Шумський РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» мають право складати щодо таких осіб протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 99 КУпАП, що тягне за собою накладення адміністративного стягнення.