Новини ГУ ДПС у Тернопільській області
Майже 777 млн грн єдиного податку надійшло до місцевих бюджетів Тернопільщини
Упродовж семи місяців цього року представники бізнесу Тернопільщини, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, спрямували до місцевих бюджетів області понад 776,6 млн грн єдиного податку. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження цього платежу зросли на 240,4 млн грн, або ж на 45%.
Значна частка сплаченого податку – внесок приватних підприємців. Так, протягом січня-липня вони сплатили 601,7 млн грн єдиного податку, що на 217,7 млн грн, або ж на 56,7% більше, ніж за відповідний період 2023 року.
Юридичні особи третьої та четвертої груп перерахували за 7 місяців 174,9 млн грн єдиного податку, а це на 22,6 млн грн більше, ніж торік у січні-липні.
Єдиний податок – платіж, який спрямовується в повному обсязі до місцевих скарбниць. Відтак територіальні громади можуть його використовувати для розвитку своєї інфраструктури.
Головне управління ДПС у Тернопільській області щиро дякує суб’єктам господарювання, які продовжують здійснювати діяльність, створювати нові робочі місця, сплачувати податкові платежі та підтримувати місцеві громади.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Листування з контролюючим органом в електронній формі
Відповідно до підпункту 16.1.14 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платник податків зобов'язаний використовувати електронний кабінет для листування з контролюючими органами в електронній формі у разі подання звітності в електронній формі, а також після проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінеті, крім платників податків, які відмовилися від використання електронного кабінету в порядку, встановленому цим Кодексом, та платників податків, які не визначили спосіб взаємодії із контролюючим органом.
Одночасно, згідно з підпунктом 17.1.13 пункту 17.1 статті 17 Кодексу платник податків має право самостійно обирати спосіб взаємодії з контролюючим органом в електронній формі через електронний кабінет, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 42.4 статті 42 Кодексу передбачено, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Листування контролюючих органів з зазначеними платниками податків, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог вищезазначених законів України шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Відповідно до пункту 5 розділу IV Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 №610 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за №902/30770, платникам податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подали заяву про бажання отримувати документ через електронний кабінет, податкові вимоги можуть надсилатися в електронній формі засобами електронного зв'язку з дотриманням Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Враховуючи вищенаведене, платники податків мають можливість подати заяву про бажання отримувати документи (в тому числі і податкові вимоги) через електронний кабінет, що дозволить оперативний обмін інформацією та пришвидшить погашення податкового боргу.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Невірне заповнення реквізитів платіжної інструкції під час сплати платежів, як наслідок виникнення податкового боргу
Головне управління ДПС у Тернопільській області нагадує про необхідність дотримання вимог Наказу Міністерства фінансів України від 22.03.2023 №148 «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2023 року за №528/39584.
Платники під час сплати податків, зборів, інших платежів та єдиного внеску повинні дотримуватись наступних правил заповнення обов’язкових реквізитів платіжної інструкції, а саме: «призначення платежу, «код платника», та «код фактичного платника».
Обов’язковий реквізит «Код платника» заповнюють всі платники, які сплачують податки, збори, інші платежі та єдиний внесок. Юридичні особи у реквізиті «Код платника» зазначають код ЄДРПОУ, фізичні особи – підприємці та громадяни – податковий номер.
Реквізит «Код фактичного платника» заповнюється у таких випадках:
- юридичними особами у разі, якщо вони у своєму складі мають відокремлені підрозділи, представництва та сплачують до бюджетів та фондів за відокремлені підрозділи;
- громадяни у разі, якщо вони сплачують податкові платежі та єдиний внесок за допомогою технічного пристрою (банківський автомат, платіжний термінал, програмно-технічний комплекс самообслуговування, програмно-апаратне середовище мобільного телефону, інший пристрій) або через каси надавачів платіжних послуг, при цьому громадяни у реквізиті «Код фактичного платника» платіжної інструкції зазначають власний номер, разом з цим, надавач платіжних послуг у реквізиті «Код платника» зазначає свій податковий номер.
Додатково повідомляємо, що інформація щодо реквізитів рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного та місцевих бюджетів по Тернопільській області розміщена на субсайті Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області офіційного вебпорталу ДПС України «Рахунки для сплати платежів».
Наголошуємо, що сплата грошових зобов’язань або погашення податкового боргу третіми особами, що є порушенням ст.87.7 Податкового Кодексу України та ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування».
У випадку невірного заповнення платіжної інструкції (відсутність податкового номеру, ЄДРПОУ) такі кошти обліковуються в інтегрованій картці платника зі спеціальним кодом «Платежі до з’ясування». Відтак задля уникнення виникнення податкового боргу платнику податків необхідно подати заяву на перекидку/зарахування коштів (уточнення реквізитів) до податкового органу для належного обліку сплачених сум.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Чи застосовується адміністративна відповідальність до посадових осіб ЮО за адміністративні правопорушення, вчинені за періоди, які не належали до їх роботи?
Відповідно частини восьмої ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Згідно з ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Частинами першою і третьою ст. 8 КУпАП встановлено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи положення ст.ст. 8 і 280 КУпАП до посадових осіб юридичної особи за адміністративні правопорушення, вчинені за періоди, які не належали до їх роботи, адміністративна відповідальність не застосовується.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області