Кременецька міська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Ефективні методи захисту сільськогосподарських культур від західного кукурудзяного жука: роль сівозміни та фітосанітарного моніторингу

Дата: 04.09.2024 11:01
Кількість переглядів: 144

Фото без опису

 

          Щоб виключити небажаний вплив шкідливих організмів спеціалісти у сфері захисту рослин у всьому світу постійно працюють над методами захисту сільськогосподарських культур. Як відомо, основними методами захисту рослин є: агротехнічні, механічні, хімічні, біологічні та комплексні методи захисту рослин. Велике значення в захисті рослин від шкідників і хвороб має сівозміна. Сівозміна — це науково обґрунтоване чергування сільськогосподарських культур і парів у часі, на території або лише в часі. Крім того її проведення сприятиме зменшенню небезпечних шкідників сільськогосподарських культур. А знаючи біологію розвитку того чи іншого шкідника, можна значно зменшити кількість особин.

         Для боротьби з карантинним шкідником – західним кукурудзяним жуком (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte.), який віднесений до списку А-2 Карантинні організми обмежено поширені в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики України від 29 листопада 2006 року № 716 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 липня 2019 року № 397), застосування сівозміни є ефективним методом. D. V. virgifera розвивається тільки в одній генерації. Самки відкладають яйця в ґрунт на глибину до 5 см за температури повітря вище 10 °С. Зимують яйця і витримують холод до – 10ºС. Личинки відроджуються в травні, коли ґрунт прогрівається до +11ºС і відразу починають живитися коренями кукурудзи. Найнебезпечнішими для культури кукурудза є личинки жука, аніж дорослі особини. Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до значного зменшення кореневої маси та вилягання кукурудзи, за чого неможливий механізований збір урожаю. Пошкоджені рослини жовтіють, відстають в рості, в’януть, а молоді нерідко гинуть. Дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». А повністю знищити рослину може двадцять личинок. Відсутність «кормової» культури у полях, а саме кукурудзи, значно зменшить кількість даного шкідника. Але необхідно врахувати і те, що за відсутності кукурудзи, личинки певний час можуть живитися корінням деяких злакових трав, тому проведення боротьби з бур’янами також має велике значення при застосуванні захисту рослин від шкідника.

           При здійсненні фітосанітарного моніторингу, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, звертають увагу сільськогосподарські підприємства на обов’язковості проведення сівозмін з метою зменшення кількості особин шкідників у рослинах в тому числі і західного кукурудзяного жука. Крім того, при проведенні фітосанітарного моніторингу у вегетаційний період цього року виявлено нове вогнище на площі 50 га у с. Білокриниця Кременецького району. Моніторинг проводився за допомогою жовтих феромонних пасток. Розпорядженням Кременецької районної військової адміністрації від 30.08.2024 року № 95/02-07/1 запроваджено карантинний режим та затверджено заходи з локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – західного кукурудзяного жука, які є обов’язковими для виконання землекористувачами та землевласниками. Основними локалізаційно-ліквідаційними заходами є: дотримання, у виявленому вогнищі, агротехніки вирощування, обов’язково проведення сівозмін, обробка інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

          Західний кукурудзяний жук набув значного поширення на території України тому звертаємо увагу сільськогосподарських виробників - щоб обмежити розповсюдження цього шкідника, аграрії мають дотримуватися сівозміни та агротехніки вирощування. Великі господарства можуть застосовувати просторову ізоляцію. Якщо кожного наступного року сіяти кукурудзу на інших полях з відстанню у 10-20 км від торішніх посівів, це значно ускладнить поширення шкідника та інших шкідливих організмів.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь