Кременецька міська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Новини ОДПC

Дата: 29.11.2024 15:46
Кількість переглядів: 37

Фото без опису

 

 

Касовий метод оподаткування ПДВ у покупця: списання кредиторської заборгованості

Правові наслідки припинення зобов’язання регламентовані главою 50 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Відповідно до ст. 605 ЦКУ зобов’язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов’язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Згідно зі ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (1095 днів). Строк, визначений ст. 257 ЦКУ, продовжується на строк дії в Україні воєнного, надзвичайного стану відповідно до п. 19 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ, враховуючи зміни, внесені Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ) (п. 1.1 ст. 1 розд. І ПКУ).

Ознаки безнадійної заборгованості визначено п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, згідно з яким безнадійна заборгованість – це, зокрема, заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи;

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 ПКУ касовий метод для цілей оподаткування згідно з розд. V ПКУ – метод податкового обліку, за яким, зокрема, дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Пунктом 198.6 ст. 198 ПКУ передбачено, що податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При цьому, платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв’язку з відсутністю фактів списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг (видачі з каси) або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дата такого списання, надання інших видів компенсацій.

Пунктом 198.5 ст. 198 ПКУ визначено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ст. 189 ПКУ).

Отже, якщо платник податку, який застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ, отримав від постачальника товари, але оплата за них такому постачальнику не здійснюватиметься, то при списанні заборгованості перед постачальником за такі товари платник податку відносить суми ПДВ до податкового кредиту на підставі податкової накладної, складеної постачальником та зареєстрованої в ЄРПН, та одночасно повинен нарахувати на відповідну суму податкові зобов’язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ст. 198 ПКУ, скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну зведену податкову накладну, оскільки оплата за товари такому постачальнику платником податку не здійснюється.

 

 

 

Отримання Витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску

Головне управління ДПС у Тернопільській області  нагадує, що платники податків з травня 2024 року в  інформаційній системі органів ДПС «Електронний кабінет» можуть отримати Витяг щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску, починаючи з 2013 року за кожний рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів, а також єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

У пункті меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини «Електронного кабінету» є можливість створити, підписати та надіслати «Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС» за формою «J/F1300207» (далі – Запит).

Якщо платник податків у Запиті, який подається через Eлектронний кабінет, зазначає позначку про необхідність підпису Витягу щодо стану розрахунків з бюджетом, то на такий документ накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника. 

Звертаємо увагу, що отримання Витягу з кваліфікованим електронним підписом посадової особи територіального органу ДПС можливе, якщо у Запиті зазначено 1-ше число місяця будь-якого року.

Отриманий Витяг щодо стану розрахунків з  бюджетом можна переглянути та завантажити у режимі «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету.

 

 

У Тернополі відбулася зустріч з питань бізнесу та працевлаштування

У рамках регіональної платформи «Діалог влади і бізнесу» в приміщенні Тернопільського обласного центру зайнятості відбулася чергова тематична зустріч, присвячена створенню та розвитку бізнесу, а також можливостям працевлаштування для внутрішньо переміщених осіб.

Учасники заходу отримали практичну інформацію про алгоритм відкриття власної справи, розглянули особливості оподаткування підприємств та дізналися про послуги, які пропонує служба зайнятості.

Спікерами виступили фахівці Головного управління ДПС у Тернопільській області, спеціалісти Тернопільського обласного центру зайнятості та експертка з маркетингу й побудови бізнес-процесів Оксана Кулеба. Вони надали корисні поради щодо розробки бізнес-стратегії, управління фінансами та розвитку підприємницької діяльності в умовах сучасних викликів.

Так, заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Тернопільській області Віктор Орнатовський детально роз’яснив присутнім особливості ведення бізнесу для фізичних осіб – підприємців, розповів про спрощену систему оподаткування та умови перебування на групах єдиного податку, а також про сплату єдиного внеску.

Заступник начальника управління – начальник відділу аналітичної роботи управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Тернопільській області Сергій Господарик інформував про ведення підприємницької діяльності юридичними особами, а також розповів про новий проєкт держави для підтримки доброчесного бізнесу. Зокрема, для субʼєктів господарювання, які увійдуть до такого переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, передбачено низку привілеїв. З-поміж них: запровадження мораторію на деякі види документальних та фактичних  перевірок, скорочення строків перевірок з метою бюджетного відшкодування, скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій.

Сергій Господарик зазначив, що ДПС створено окремий ресурс – субсайт Державної податкової служби України «Територія високого рівня податкової довіри», на якому розміщено всю інформацію щодо цієї ініціативи. Платники податків можуть дізнатися, як стати учасником проєкту, яким вимогам треба відповідати, які можна отримати переваги, перевірити власні показники, проаналізувати свою галузь.

Зустріч стала платформою для обміну досвідом, отримання консультацій і натхнення для тих, хто шукає можливості для професійного та фінансового зростання. Захід ще раз підтвердив важливість підтримки внутрішньо переміщених осіб у їхній інтеграції в економічне життя регіону.

 

 

 

Щоб скористатися податковою знижкою, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до кінця року

Головне управління ДПС у Тернопільській області нагадує, що Податковий кодекс України встановлює не тільки обов’язок сплати податків, а й надає платнику податків можливість подання податкової декларації при виникненні у фізичної особи права на отримання податкової знижки і поверненню надміру сплаченого податку у зв’язку з виникненням цього права.

Зокрема, до податкової знижки за витратами, понесеними у 2023 році, згідно п.166.3 ст.166 Податкового кодексу, можна віднести:

- частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;

- пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;

- суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання;

- страхові платежі за договорами довгострокового страхування;

- суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;

- суми витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;

- суми коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу;

- суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом;

- суми витрат у вигляді орендної плати (для внутрішньо переміщених осіб);

- суми фактично понесених витрат на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.

Для того, щоб скористатися податковою знижкою, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня 2024 року. Разом з декларацією подаються відповідні підтверджуючі документи. Подати декларацію можна онлайн, скориставшись мобільним застосунком «Моя податкова».

 

 

Як оновлюється Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?

Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі – Перелік) формується щоквартально, не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада. Розраховані середні показники, які використовуються для формування Переліку публікуються протягом 5 робочих днів після затвердження Переліку.

Відповідна інформація розміщена на вебпорталі ДПС: Головна/Територія високого рівня податкової довіри/Питання-відповіді (https://tpd.tax.gov.ua/).

 

 

 

Майже 4 млн грн надійшло до місцевих бюджетів Тернопільщини за місця для паркування транспортних засобів

Упродовж десяти місяців цього року до місцевих бюджетів Тернопільської області від платників надійшло 3 млн 992,6 тис. грн збору за місця для паркування транспортних засобів. Це на 354,7 тис. грн більше, як за аналогічний період минулого року.

Зокрема, фізичні особи – платники податків протягом січня-жовтня 2024 року сплатили 1,9 млн грн збору за місця для паркування, а юридичні особи – майже 2,1 млн гривень.

Нагадуємо, що платник збору за місця для паркування транспортних засобів, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на земельній ділянці не за місцем реєстрації такого платника збору, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як платника збору у контролюючому органі за місцезнаходженням земельної ділянки.

 

Сектор інформаційної взаємодії

Головного управління ДПС у Тернопільській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь