Новини ГУ ДПС у Тернопільській області
Голова ДПС Руслан Кравченко ініціює проведення широкої зустрічі з польським бізнесом
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко ініціює проведення широкої зустрічі з польськими підприємцями для залучення додаткових інвестицій до України. З такою пропозицією він виступив під час зустрічі із Тимчасовим повіреним у справах Республіки Польща в Україні Пйотром Лукасєвічем.
Сторони обговорили пріоритетні податкові питання Польщі під час головування в Раді Європейського Союзу, зокрема щодо співпраці в боротьбі з ухиленням від сплати податків та діджиталізацію податкового адміністрування.
Ще одне важливе питання – економічна співпраця та підтримка українських і польських підприємців. Руслан Кравченко зазначив, що в Україні сьогодні зареєстровані понад 1,3 тис. підприємств із різною часткою польського капіталу. Торік вони сплатили до зведеного бюджету майже 6,5 млрд грн.
«І сьогодні є значний потенціал для розвитку польського бізнесу в Україні. Водночас почув від наших польських друзів, що часто перепоною для входження на ринок України нового бізнесу є не лише складна ситуація через російську агресію, а і питання, пов'язані з податковою системою. Впевнений, що маємо позбавлятися всіх штучних перепон. ДПС максимально відкрита до діалогу як з українським бізнесом, так і з іноземним. Запропонував найближчим часом провести широку зустріч із польськими підприємцями. Не лише тими, хто вже працює в Україні, а і тими, хто розглядає можливість виходу на український ринок», – сказав Голова ДПС.
За його словами, постійний діалог з бізнесом сприяє притоку інвестицій, створенню робочих місць, вдосконаленню технологічних процесів. Такі ж зустрічі ДПС планує провести і з бельгійським бізнесом.
«Порушив також питання підписання Меморандуму про співпрацю між податковими органами України та Польщі, насамперед в частині євроінтеграції та обміну податковою інформацією. Посилений обмін допоможе обом країнам ефективно протидіяти ухиленню від сплати податків і створювати рівні умови для всіх учасників ринку», – додав Руслан Кравченко.
Голова ДПС подякував польським партнерам за конструктивний діалог та допомогу у боротьбі з російською агресією.
Здача в оренду квартири іншій фізичній особі: чи подавати декларацію
Чимало запитань у платників виникає щодо необхідності подання декларації при здачі в оренду майна. Тож розглянемо на прикладі.
Минулоріч платник податку здавав в оренду власну квартиру іншій фізичній особі. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан та доходи до податкового органу за наслідками такої операції?
Якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. Це передбачено п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (ПКУ).
Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1. п. 168.2 ст. 168 ПКУ).
Отож у даному випадку платник податку повинен подати податкову декларацію за наслідками 2024 року.
Варто пам’ятати. З 1 січня триває кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2024 році. До 1 травня окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи й визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору, та/або мають право подати податкову декларацію для отримання податкової знижки до кінця року.
Довідково. Форма податкової декларації та інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743, зі змінами та доповненнями.
Більше інформації про особливості деклараційної кампанії розміщено у банері «Деклараційна кампанія 2025».
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Інформацію про податковий борг громадяни можуть дізнатися через сервіси ДПС
Коли у платника податків виник податковий борг, то податковий орган надсилає чи вручає йому податкову вимогу. Це передбачено п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг. Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 грн). При збільшенні загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує 3060 грн контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу платнику.
Строк давності, це 1095 днів, для стягнення податкового боргу розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Податкову вимогу разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилають не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
Фізична особа – громадянин, яка не є суб’єктом господарювання та є користувачем Електронного кабінету, для отримання інформації про наявність (відсутність) у неї податкового боргу (заборгованість) може скористатись сервісами «Електронного кабінету».
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Довідково. Доступ до приватної частини Електронного кабінету (особистий кабінет), яка є індивідуальною персоніфікованою вебсторінкою користувача, надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
У приватній частині Електронного кабінету меню «Стан розрахунків з бюджетом» надає користувачу Електронного кабінету доступ до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів.
Меню відображає зведену інформацію щодо кожного виду платежу: орган ДПС, назва платежу, платіж (код), територія (код), реквізити рахунків зі сплати податків, зборів, платежів та єдиного соціального внеску та детальну інформацію по кожному виду податку (платежу) про нарахування за податковими зобов’язаннями, сплату та повернення з бюджету, пеню, залишок несплаченої пені, податковий борг (заборгованість) або надміру сплачені суми та суми, які будуть нараховані в наступних звітних періодах, у розрізі проведених операцій.
Режим «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» містить направлені платнику інформаційні повідомлення про податковий борг (заборгованість) із наданням реквізитів її сплати.
Мобільний застосунок «Моя податкова» надає доступ платникам податків (фізичні особи) до електронних сервісів податкової служби, у тому числі до інформації про стан розрахунків з бюджетом (розділ «Стан розрахунків з бюджетом») та податковий борг (розділ «Мої дані»).
Також мобільний застосунок забезпечує отримання платниками податків повідомлень про наявність податкового боргу та повідомлень про наявність узгодженого податкового зобов’язання (розділ «Повідомлення»). Для зручності платники податків мають можливість його сплатити із використанням будь-якої із запропонованих платіжних систем.
Довідково. Мобільний застосунок «Моя податкова» впроваджено на цифрових платформах iOS, Android, завантажити мобільний застосунок «Моя податкова» можна в App Store або Google Play.
Доступ до сервісів застосунку здійснюється після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або з використанням «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Майже 303 млн грн – внесок платників податків Тернопільщини в обороноздатність країни
У січні-лютому цього року з доходів платників податків Тернопільщини до державного бюджету сплачено 302,9 млн грн військового збору. Порівняно з аналогічним періодом 2024 року надходження збільшились на 225,3 млн грн, тобто майже у чотири рази більше.
Працюючи легально та добросовісно декларуючи доходи, сумлінно сплачуючи податки, кожен робить важливий внесок у зміцнення обороноспроможності нашої держави, наближаючи нашу Перемогу.
Нагадуємо, що Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» та Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» були внесені зміни в оподаткування військовим збором. Зокрема, військовий збір повинні сплачувати усі фізичні особи – підприємці, незалежно від групи чи системи оподаткування. Окрім цього, змінилася й ставка військового збору – із 1,5 до 5 відсотків, що й зумовило суттєве зростання сплати платежу.
Нагадуємо, 20 березня – останній день сплати авансових внесків з військового збору фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування першої та другої груп за березень.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області