Новини ГУ ДПС у Тернопільській області
Спрощена система оподаткування: залишитися, відмовитися чи перейти
Щоб обрати або перейти на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання завчасно подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву. Цьогоріч це потрібно зробити не пізніше 17 березня, щоб стати платником єдиного податку з ІI кварталу 2025 року.
Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:
1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі.
На замітку. Протягом двох робочих днів від дати надходження заяви податковий орган розглядає заяву та реєструє суб'єкта платником єдиного податку або надає відмову у реєстрації із зазначенням причини такої відмови. У ті ж самі терміни розглядають і заяву про перехід з групи на групу єдиного податку.
Суб’єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про фізичну особу – підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України (ПКУ), може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
Разом із заявою подається Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.
Важливо. Суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи – підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
На замітку. Щоб відмовитися від перебування на єдиному податку, потрібно також подати заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).
Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів. Саме 21 – березня останній день подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з ІI кварталу 2025 року.
Довідково:
1. Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої-третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1-298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
2. Форма заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Підприємства Тернопільщини сплатили 65,7 млн грн податку на прибуток
Упродовж січня-лютого цього року платники податків – юридичні особи області сплатили до Зведеного бюджету України 65,7 млн грн податку на прибуток підприємств. Це на 28,8 млн грн перевищує запланований показник доходів. Порівняно ж із аналогічним періодом минулого року сплата зросла на 6,2 млн гривень.
Зокрема, до державного бюджету підприємства області перерахували 58,6 млн грн, а до місцевих бюджетів – 7,1 млн гривень.
До загального фонду зведеного бюджету платники за два місяці року спрямували 337,3 тис. грн частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій.
Дякуємо платникам регіону за відповідальне ставлення до сплати податків і зборів.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Подання заяви для отримання пільги на сплату земельного податку
Варто знати, що ст. 281 Податкового кодексу України (ПКУ) звільняються від сплати земельного податку особи з інвалідністю першої і другої групи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонери (за віком), ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачене для вказаних категорій фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Фізична особа, яка належить до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру.
Для отримання пільги щодо сплати земельного податку необхідно подати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник бойових дій», посвідчення «Інваліда війни», посвідчення «Багатодітної родини»
Якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок або право на декілька земельних часток (паїв), щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення платник податків має право звернутися до податкового органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок, у тому числі право, на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю).
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Про організацію діяльності КІК та подання звітності говорили у ДПС області
Днями в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася «гаряча лінія» на тему «Контрольовані іноземні компанії: подання звітності». У телефонному режимі з платниками спілкувалася начальниця відділу трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС у Тернопільській області Ольга Буць.
Посадовиця нагадала додзвонювачам, яка іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією (КІК), якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України.
Ольга Буць, відповідаючи на запитання, зауважила, що фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов'язана повідомляти контролюючий орган про:
- кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;
- заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
- кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;
- ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю), до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента, засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Посадовицю запитували про форму і порядок надсилання такого повідомлення, про подання звіту про КІК до контролюючого органу фізичними особами, що в обов'язковому порядку додається до звітності. Багатьох додзвонювачів цікавили нюанси заповнення звіту про КІК скороченої форми.
Під час телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали ґрунтовні відповіді та роз’яснення.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області