Новини ГУ ДПС у Тернопільській області
Тернопільщина: галузі-лідери за сплатою податків за січень-лютий 2025 року
Найбільший обсяг надходжень до зведеного бюджету забезпечили п’ять провідних галузей економіки, які у січні-лютому 2025 року сплатили 1 млрд 975,2 млн гривень, що становить 67,6% загальних бюджетних надходжень.
Перші позиції рейтингу очолили наступні галузі економіки:
– «Державне управлiння й оборона; обов'язкове соцiальне страхування» – забезпечено надходження в сумі 544,5 млн гривень з ростом до аналогічного періоду попереднього року 71,8 млн гривень або 15,2%, а в загальному обсязі сплачених податків частка становить 18,6%;
– «Оптова та роздрiбна торгiвля; ремонт автотранспортних засобiв i мотоциклiв» –сплачено 462,8 млн гривень податків та зборів, що на 107,8 млн гривень або на 30,3% більше аналогічного періоду попереднього року, а питома вага податкових надходжень у зведеному бюджеті становить 15,8%;
– «Сiльське господарство, лiсове господарство та рибне господарство» – забезпечено надходження у сумі 395,2 млн гривень, що більше показників попереднього року на 107,8 млн гривень або на 37,5%, а частка у сплаті податків, зборів та платежів у зведеному бюджеті становить 13,5%;
– «Переробна промисловість» – сплачено 383,8 млн гривень, що на 96,0 млн гривень або на 33,4% більше надходжень січня-лютого 2024 року. Частка переробної галузі у зведеному бюджеті становить 13,1%;
– «Транспортна інфраструктура та складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність» – сплачено 188,9 млн гривень, при цьому показник податкових надходжень попереднього року по даній галузі економіки перевищено на 19,9 млн гривень або на 11,8%, а питома вага у зведеному бюджеті становить 6,5%.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Надходження та вибуття товарів – через форму обліку товарних запасів
Облік товарних запасів зобов'язані вести фізичні особи – підприємці, які здійснюють розрахункові операції та перебувають на загальній системі оподаткування, фізичні особи – підприємці платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ та фізичні особи – підприємці платники єдиного податку, які торгують технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, ліками та виробами медичного призначення, ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівкоштовного каміння.
Відповідно до Порядку ведення обліку товарних запасів платники податків, які відповідно до законодавства проводять розрахункові операції з застосуванням РРО або ПРРО, зобов’язані вести облік всіх товарних запасів, а не певних товарів, за місцем їх реалізації. Облік товарних запасів ведуть фізичні особи – підприємці шляхом постійного внесення до форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.
Підприємець, який здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку.
Важливо. Облік товарних запасів здійснюється ФОПом шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації як про надходження, так і про вибуття товарів на підставі первинних документів. Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов'язковими додатками до такої форми. Всі записи ведуться в хронологічному порядку надходження або вибуття товарів та до початку їх реалізації.
Форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі.
Довідково. Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців затверджений наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2021 року № 496.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Податкова знижка на оренду житла: як отримати ВПО
Для того, аби скористатися податковою знижкою, не достатньо бути внутрішньо переміщеною особою (ВПО), а слід відповідати декільком умовам:
- у ВПО та/або членів його сім'ї І-го ступеня споріднення (батьків, чоловіка/дружина, дітей, у т.ч. усиновлених) не має бути у власності придатної для проживання житла, розташованого поза межами тимчасово окупованої території України;
- ВПО та/ або члени його сім'ї, перераховані вище, не мають отримувати передбачені законодавством України бюджетні виплати для покриття витрат на проживання, тобто допомогу на проживання ВПО;
- ВПО має мати договір оренди, оформлений належним чином, та підтвердження сплати за оренду житла;
- бути громадянином України та сплачувати податки;
- бути офіційно працевлаштованим та отримувати заробітну плату протягом звітного року (щоб отримати податкову знижку за 2024 рік, необхідно протягом цього ж року працевлаштованим).
Важливо. ВПО, які працюють неофіційно або є ФОП та/або проживають без договору оренди та/або отримують допомогу на проживання ВПО, не можуть претендувати на отримання податкової знижки. Право на отримання податкової знижки на наступні податкові роки не переноситься.
Для отримання податкової знижки за оплату орендованого у 2024 р. житла ВПО, які відповідають вище зазначеним вимогам, повинні у строк до 31 грудня 2025 р. звернутися до податкового органу за місцем фактичного проживання, підтвердженого довідкою про взяття на облік ВПО, та надати пакет таких документів, який включає:
- декларацію про майновий стан і доходи за 2024 р.;
- довідку про доходи за 2024 р.;
- копію паспорта та ідентифікаційного коду (РНОКПП);
- копію довідки про взяття на облік ВПО;
- копію договору оренди житла;
- копії платіжних та розрахункових документів, що підтверджують факт сплати (крім електронних розрахункових документів);
- заяву, в якій зазначені відомості щодо відсутності умов, які не дають право на отримання податкової знижки згідно з нормами законодавства.
При прийнятті позитивного рішення частина коштів, сплачених за оренду житла, підлягає поверненню ВПО протягом 60 календарних днів з дня подання ним пакету документів до податкового органу.
Податкова знижка надається у розмірі фактично сплаченої суми орендної плати. Водночас максимальна сума, на яку можуть розраховувати у 2025 р., становить 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, тобто – 213 000 гривень.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області
Руслан Кравченко: В рамках платформи «Пульс» бізнес зможе оцінити взаємодію з держорганами у Електронному кабінеті платника податків
У рамках платформи «Пульс» бізнес зможе оцінити взаємодію з держорганами у Електронному кабінеті платника податків. Державна податкова служба першою серед органів влади приєдналася до проєкту «Пульс» та інтегрувала Електронний кабінет з онлайн-платформою.
Мінекономіки презентувало підприємцям платформу «Пульс» для оцінки держпослуг онлайн. У зустрічі взяли участь заступник керівника Офісу Президента Віктор Микита, Голова ДПС Руслан Кравченко, заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Циборт, начальники ОВА та підприємці з усієї України. «Пульс» — частина політики держави «Зроблено в Україні», яку ініціював Президент України Володимир Зеленський.
Руслан Кравченко зазначив, що ДПС прагне ефективної та постійної комунікації з кожним платником податків.
На сьогодні Електронний кабінет ДПС – лідер серед цифрових державних платформ, рівень обізнаності щодо нього серед бізнесу — понад 94 %.
Кабінет працює 24/7/365: тут можна подати звітність, сплатити податки, отримати довідки. Кількість користувачів перевищує 5,4 млн, із них 3,5 млн – представники бізнесу, які зможуть безпосередньо у кабінеті оцінити взаємодію з державними органами та залишити свої відгуки.
Інтеграція з «Пульсом» дозволяє підприємцям оцінити зручність ведення бізнесу, а державі – швидко реагувати та ухвалювати потрібні рішення.
«Це лише один із напрямів нашої співпраці з бізнесом. Активно спілкуємося з бізнесом в регіонах, працюємо над зміною підходів до зупинення податкових накладних та віднесення підприємств ризикових. Кількість зупинених накладних зменшилася до 0,39 %. Передали до Мінфіну зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Ми продовжуємо вдосконалювати податкові сервіси, працюємо над прозорою комунікацією з бізнесом і підтримуємо цифрову економіку», – додав Руслан Кравченко.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області