Новини ОДПC
Що потрібно знати про оподаткування незалежної професійної діяльності
Найперше варто знати, що оподатковуваний дохід – це чистий дохід, тобто різниця між усіма заробленими грошима та документально підтвердженими витратами, які були необхідні для професійної діяльності. (п. 178.3 ст. 178 Податкового кодексу України (ПКУ)).
При неотриманні довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, буде оподатковуватися вся сума доходу, без віднімання витрат.
Для приватних виконавців оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом, що складається із сум винагороди, і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності.
Ставка податку на доходи фізичних осіб, згідно з ПКУ, становить 18%. Вона застосовується до доходів фізичних осіб, включаючи оплату за цивільно-правовими договорами.
Річну податкову декларацію про майновий стан і доходи подають усі, хто займається незалежною професійною діяльністю (в тому числі іноземці та особи без громадянства, якщо вони зареєстровані в Україні як самозайняті особи і є резидентами) до 1 травня 2025 року. У декларації потрібно вказати:
- дохід від професійної діяльності;
- інші доходи з України;
- іноземні доходи (п. 178.4 ст. 178 ПКУ).
Важливо. Самозайняті особи зобов’язані вести облік своїх доходів і витрат від професійної діяльності.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинні зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від провадження незалежної професійної діяльності (п. 178.7 ст. 178 ПКУ).
Хто платить транспортний податок, якщо легковий автомобіль передано юридичній особі у фінансовий лізинг?
Згідно з Податковим кодексом України (ПКУ), транспортний податок потрібно платити за легкові автомобілі, яким не більше 5 років і які коштують більше 375 мінімальних зарплат (на 1 січня звітного року). Це передбачено п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПКУ.
Хто є платником податку?
Платниками є фізичні та юридичні особи, включаючи іноземців, які мають зареєстровані в Україні автомобілі, що підпадають під ці критерії.
Юридичні особи самі розраховують суму податку на 1 січня звітного року і до 20 лютого подають декларацію до податкової. Податок ділять на 4 частини і платять щоквартально.
Якщо автомобіль куплено протягом року, декларація подається протягом місяця з моменту набуття права власності. Платити податок починають з того ж місяця.
Що таке фінансовий лізинг?
Це коли одна юрособа (лізингодавець) передає іншій (лізингоодержувачу) автомобіль для використання, але при цьому право власності залишається за лізингодавцем. Після завершення строку лізингу, автомобіль зазвичай переходить у власність лізингоодержувача.
Отож, якщо автомобіль переданий у фінансовий лізинг, транспортний податок платить лізингодавець, бо саме він офіційно залишається власником авто.
Довідково. У 2025 році 375 мінімальних зарплат становлять 3 млн гривень.
Податок на прибуток: надходження від підприємств Тернопільщини зросли майже на 100 мільйонів гривень
Упродовж січня-березня цього року суб’єкти господарювання Тернопільської області – юридичні особи сплатили до Зведеного бюджету України 456,9 млн гривень податку на прибуток підприємств. Це на 99,4 млн грн більше, ніж за аналогічний період минулого року, що свідчить про позитивну динаміку в податкових надходженнях та про зростання економічної активності в регіоні.
Із загальної суми надходжень:
- 410,3 млн грн спрямовано до державного бюджету;
- 46,6 млн грн надійшло до місцевих бюджетів.
Окрім цього, у першому кварталі 2025 року платники податків області сплатили до загального фонду зведеного бюджету 1,9 млн грн частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, що також є важливим джерелом надходжень для державної скарбниці.
Сумлінна сплата податків – запорука розвитку як місцевих громад, так і держави загалом. Податкова служба області щиро дякує кожному платнику за фінансову дисципліну та внесок у економічну стабільність країни.
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області